Jau daugiau kaip du dešimtmečiai, kai vyrai gali dalyvauti gimdyme ir priimti į šį pasaulį ateinančią naują gyvybę. Visai neseniai atsirado ir nauja paslauga – kūdikio besilaukiančios moterys visą nėštumo periodą, gimdymo metu ir po jo gali naudotis dulos paslaugomis.

Dulos rūpinasi, kad vienas gražiausių šeimos gyvenimo etapų – kūdikio gimimas – būtų kuo šviesesnis, jaukesnis ir pozityvesnis.
Dulos, arba gimdyvės padėjėjos, rūpinasi, kad vienas gražiausių šeimos gyvenimo etapų – kūdikio gimimas – būtų kuo šviesesnis, jaukesnis ir pozityvesnis. Lietuvoje dulų, vadinamų gimties seserimis, paslaugos dar tik skinasi kelią – lietuvaitėms vis dar kiek neįprasta prašyti svetimos moters pagalbos šiuo intymiu periodu, o Vakarų valstybėse jau seniai tai įprasta praktika.
Kaip „Sekundei“ pasakojo trijų pametinukų mama, aktyviai teikianti tokias paslaugas, Lietuvos dulų asociacijos valdybos narė Ingula Rinkevičienė, gimdyvių padėjėjų paslaugos Lietuvoje turi gilias šaknis. Seniau dulų paslaugas teikdavo mamos, močiutės, vyresnės seserys ar kitos giminės moterys, tik tada visa tai nebuvo įvardijama.
Jos pagelbėdavo gimdymo metu pribuvėjai, ruošdavo valgį, padėjo rūpintis ką tik gimusiu kūdikiu ir vyresniais vaikais. Tačiau ši tradicija išnyko šeimas sukūrusiems vaikams pradėjus gyventi atskirai.
„Idėja atgaivinti dulų paslaugas kilo kūdikio besilaukusioms moterims pritrūkus tam tikro emocinio ramsčio. Nors dabar per gimdymą gali dalyvauti ir tėtis, neretai ir pačiam tėčiui prireikia emocinės pagalbos. O pati idėja buvo perimta iš Amerikos, kur tokios paslaugos gana populiarios“, – kalbėjo I. Rinkevičienė.
Tiesa, Lietuvoje vis dar yra painiojamos dulos ir pribuvėjos sąvokos. Anot I. Rinkevičienės, tai visai skirtingi dalykai: anksčiau pribuvėjos, dabar akušerės rūpinasi medicinine dalimi, o dulos – emocine. Pagrindinis dulų uždavinys – suprasti, ko besilaukiančiai ar gimdančiai moteriai reikia, kad nėštumas ir gimdymas praeitų kuo sklandžiau.
Visą straipsnį skaitykite šeštadienio „Sekundėje“.
Lina DRANSEIKAITĖ