Quantcast
Channel: Gyvenimas – sekundė
Viewing all articles
Browse latest Browse all 240

Žudynės saugiausią dieną

$
0
0

Gedulą išgyvenančioje Nicoje su šeima įsikūrusi lietuvė Loreta Kamorūnaitė-Baublė šiurpią naktį praleido baldais užbarikadavusi namų duris ir svajodama apie kol kas teroristinių išpuolių aplenkiamą ramią Lietuvą. Kaip teroro aktų purtomoje Prancūzijoje jaučiasi lietuviai?

UUP# Terorizmas Prancûzija Nica Aukos Nicoje teroro akto aukomis tapo 80 þmoniø, Prancûzijoje pratæsiama nepaprastoji padëtis. EPA-ELTA nuotr. Nica, liepos 15 d. (EPA-ELTA). Nicoje teroro akto aukomis tapo 80 þmoniø, dar 18 yra kritinës bûklës. Tai penktadiená televizijos kanalui BFM TV pareiðkë Prancûzijos vidaus reikalø ministras Bernaras Kaznevas (Bernard Cazeneuve). SGi

Nicoje butus turistams nuomojančios L.Kamorūnaitės-Baublės teigimu, Prancūziją nuo pernai krečiantys teroro aktai kirto turizmo sektoriui: sumažėjus poilsiautojų, kainos jau krito penktadaliu.

Gedulą išgyvenančioje Nicoje (Prancūzija) su šeima įsikūrusi lietuvė Loreta Kamorūnaitė-Baublė tragedijos naktį praleido baldais užbarikadavusi namų duris ir svajodama apie kol kas teroristinių išpuolių aplenkiamą ramią Lietuvą. Prancūzijos nepriklausomybės, arba Bastilijos paėmimo, dieną, anot Loretos, prancūzai laikė pačia saugiausia.

Auksiniu kurortu tituluojamos Nicos gyventojų šiomis dienomis dažniausiai užduodamas klausimas – kaip pasišokinėdamas per žmonių – suaugusiųjų ir vaikų – kūnus lekiantis sunkvežimis sugebėjo prasibrauti pro šventės metu eismą užtvėrusius policijos postus.

Bemiegė naktis

Naktį, kai Nicą nudažė kraujas, tik dėl atsitiktinumo Loreta neatsidūrė įvykių epicentre. Vos už poros kilometrų nuo tragedijos vietos gyvenanti L. Baublė tą vakarą   svarstė su dvejų metukų mažyle prisijungti prie švenčiančių prancūzų, bet, tarsi nujausdama nelaimę, pasiliko namuose.

Anot lietuvės, Nicoje jau kurį laiką jaučiama įtampa. Per žiniasklaidos priemones visuomenė nuolat buvo perspėjama apie teroro išpuolių grėsmę Europos krepšinio čempionato dienomis. Kaip tik netoliese teroro akto vietos per čempionatą buvo įkurta sirgalių bazė.

„Per čempionatą stengėmės vengti masinių renginių. Ir jam pasibaigus man neatrodė saugu. Prancūzams kitaip. Jie nė nenutuokė tragedijos būtent per Nepriklausomybės šventę. Prancūzai tokią dieną jautėsi saugiausiai. Vien tai, kad į šventę ėjo naktį su vaikais, rodo, kad buvo visiškai tikri dėl savo saugumo“, – „Sekundei“ pasakojo L. Baublė.

Namuose su mažyle likusią moterį naktį pažadino greitosios medicinos pagalbos mašinų sirenos. Iš karto sulaukė sutuoktinio skambučio – darbe esantis vyras, girdėdamas kauksmą, išsigando dėl šeimos.

Pasak Loretos, informacija, kas vyksta mieste, pradėjo sklisti tik maždaug po 50-ies minučių. Televizijos kanalai transliavo kraupius vaizdus iš įvykio vietos. 19-os tonų sunkvežimis važiavo per žmones traiškydamas visa, kas pakliuvo po ratais – nesuvokiančius, kas vyksta, suaugusiuosius, klykiančius vaikus.

„Dar vyliausi, kad tai girto vairuotojo kaltė, bet televizijos studijoje pareigūnai greitai patvirtino, kad įvykdytas teroro aktas. Klausiausi ir drebėjau“, – pamena L. Baublė.

Užsibarikadavo namuose

Sunkvežimiui važiuojant per minią kilo panika. Žmonės puolė bėgti, slėpėsi, kur tik įmanoma, dauguma užsibarikadavo kavinėse.

„Draugai pasakojo įlėkę į pirmą pasitaikiusią kavinę. Ten buvo uždarytos langinės, užrakintos durys. Pareigūnai neleido išeiti. Žmonės negalėjo grįžti namo – baimintasi antros atakos. Visi laukė, kad pasipils šūviai arba kas nors sprogs“, – apie klaikią naktį pasakojo Loreta.

Anot jos, niekas netikėjo, kad išpuolį surengė vienas žmogus: įprasta, kad mirtį sėjantys pragaro pasiuntiniai dirba keliese.

„Sklido informacija, kad teroristų būta dviejų, vienas nukautas, antro ieškoma“, – teigė L. Baublė.

Nors vėliau oficialiai paskelbta, kad sunkvežimio vairuotojo būta vieno ir jis nukautas policijos, pasak Loretos, Nicoje tą naktį miegančiųjų veikiausiai nebuvo.

„Kadangi naktys karštos, visi čia miega atidarę langus. Bet tąnakt užsidariau ne tik langus, bet ir langines. Užrakintas duris dar užstūmiau spintele. Nors turime vidinį kiemą, bet į jį juk galima įlipti. Bijojau visą naktį“, – pasakojo Loreta.

Jos teigimu, Nicoje dabar dažniausiai keliamas klausimas – kaip galingas sunkvežimis, kurio kabinoje vairuotojas vežėsi šaudmenų ir sprogmenų, galėjo prasibrauti iki minios. Bene žymiausia Nicos gatvė, Anglų bulvaras, besidriekianti keletą kilometrų pakrante nuo senamiesčio iki pat oro uosto, per masinius renginius būna užtverta: eismas uždraudžiamas kelių šimtų metrų spinduliu.

„Kai čia vyksta renginiai, kelias nuo mano namų iki Anglų bulvaro būna užtvertas, bent trys policijos postai pakeliui stovi. Niekaip negaliu suprasti, kaip sunkvežimis nestabdomas pravažiavo iki šventės vietos. Tai labai keista. Man pačiai per krepšinio čempionatą teko privažiuoti kelią užtvėrusį postą – buvo praleidžiami tik taksi automobiliai ir tik turintys leidimus“, – stebisi L. Baublė.

Blogi ženklai turizmo sektoriui

Penktadienio rytą Nica pasitiko pasikeitusi. Judrus miestas paralyžiuotas ir tylus. Anot lietuvės, žmonės stengiasi nekelti kojos iš namų. Ir pati L. Baublė liko namuose – neišėjo į darbą, mažylės neišvedė į darželį.

Anglų bulvaras, kur šventinę naktį buvo traiškomi valstybės Nepriklausomybės dieną švenčiantys žmonės, visiškai apmiręs. Čia neveikia kavinės, uždarytos parduotuvės, atšaukti renginiai: gatvė uždaryta neribotam laikui.

Dėl teroro akto atšaukti visi masiniai renginiai, turėję vykti Nicoje artimiausiomis dienomis. Tarp jų – popžvaigždės Rihannos koncertas, numatytas miesto stadione, kuriame telpa 35 tūkstančiai žiūrovų. Mieste judėjimas minimalus. Paskutinę savaitės darbo dieną Nicoje dirbo tik valstybinio sektoriaus įstaigos. Dauguma verslininkų, pasak Loretos, linkę palaukti, kol praeis baimė ir dar vieno išpuolio grėsmė.

Tačiau, moters nuomone, iki šiol saugus, turistų ir įžymybių itin mėgstamas kurortas toks niekada nebebus. Teroro išpuolis ne tik įbaugino gyventojus, bet ir, neabejojama, kirs miesto aukso gyslai – turizmo sektoriui.

Prieš penkerius metus su lietuviu vyru jūreiviu apsigyvenusi šiame uostamiestyje Loreta irgi verčiasi iš turizmo. Moteris Nicos svečiams nuomoja būstus. Dauguma jos klientų – atvykėliai iš Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Danijos, Austrijos, JAV.

Anot Loretos, Nica jau pajuto teroristinių išpuolių Europoje atgarsius: čia atvykstančių pailsėti užsieniečių, ypač iš JAV, gerokai sumažėjo. Taigi krenta ir paslaugų kainos. Pašnekovės teigimu, per pastaruosius keletą metų kainos Nicos paslaugų sektoriuje smuko net 15–20 procentų.

„Prieš trejus metus už parą nuomojamame bute turistas mokėdavo vidutiniškai 100 eurų, dabar tokį patį Nicoje galima išsinuomoti už 80 eurų“, – skaičiuoja Loreta.

Jos teigimu, turistų ypač sumažėjo po praėjusiais metais Paryžių sudrebinusių teroristinių išpuolių, nusinešusių šimtus gyvybių.

„Šiais metais turistinis sezonas Nicoje labai vangus, nors čia vyko Europos krepšinio čempionatas. Tikėjomės kur kas daugiau svečių. Akivaizdžiai mažiau atvyksta ilsėtis šeimų. O po išpuolio pačioje Nicoje bus dar blogiau. Man klientai jau siunčia žinutes – klausia, kokia situacija, ar jie čia bus saugūs“, – pasakoja L. Baublė.

Įprato prie ginkluotų kareivių

Iki kruvinosios nakties nuo teroristinių išpuolių atokiai buvusi ir dar gana ramiai gyvenusi Nica vis dėlto, anot Loretos, nebėra tokia, kokią ją pažino emigrantė prieš penketą metų. Europą vienas po kito drebinantys kruvini teroro išpuoliai keičia jos veidą.

Pašnekovės teigimu, kurortinio miesto buvusi ramybė – sąlygina. Čia nieko nebestebina gatvėse nuolatos patruliuojantys ginkluoti kariškiai ir policijos pareigūnai.

„Vien senamiestyje pro kareivius praeinu kokius penkis kartus“, – tvirtina Loreta.

Ginkluoti kareiviai dažnai matomi prie sinagogų. Netoli vienos jų gyvenanti L. Baublė sako įpratusi prie patrulių savo namų pašonėje.

Tačiau, pasak jos, nors pulsuojanti teroro grėsmė nuolat tvyro ore, emigrantai čia nesijaučia nepageidaujami. Ir nors po Nicos tragedijos žmonės tebėra įbauginti, Loretos teigimu, prancūzų širdys lieka atviros svetimšaliams.

„Miestas šokiruotas. Žmonės bijo, išsigandę, įbauginti, bet visi puikiai supranta, kad tai padarė ne kaimynas arabas, o teroristas“, – sako Loreta.

Akys krypsta į Lietuvą

Dvejų metukų atžalėlę auginanti ir antrosios besilaukianti emigrantė pripažįsta, jog Nica nebėra jos svajonių miestas. Lietuvių pora prieš penketą metų čia apsistojo dėl darbo – Loretos vyro jūreivio jachta daugiausia laiko praleidžia Nicos uoste.

Tačiau jau pernai, po Paryžių sudrebinusių atakų, pora svarstė, kad Prancūzijoje gyventi darosi nesaugu.

„Visą laiką vylėmės, kad neramumai iki Nicos neatsiris. O jau vakar parašiau vyrui žinutę, kad reikia grįžti į Lietuvą. Nors įsigijome butą Nicoje, bet čia jaučiamės labai nesaugūs“, – pripažįsta L. Baublė.

Terorizmo ekspertas iš Didžiosios Britanijos Tasnime Akunje prieš savaitę duodamas interviu Lietuvos žiniasklaidai teigė, jog mūsų šalis – nedidelis ir mažiau patrauklus taikinys žmonėms, kurie nori daryti įtaką pasaulinei politikai. Jo nuomone, teroristai ieško didelių taikinių, siekia skambių antraščių, nes tada patys sau atrodo didesni, nei iš tikrųjų yra, todėl savo dėmesį telkia į JAV, Jungtinę Karalystę, Prancūziją. Tad, eksperto tikinimu, nėra jokių indikatorių, kurie rodytų, kad teroristiniai išpuoliai Lietuvoje tikėtini.

Faktai

Pietų Prancūzijos kurortiniame Nicoje naktį į penktadienį įvykdytas teroro išpuolis parodė, kad daug aukų gali būti ir be šaudmenų.

Žymiausioje šio auksiniu tituluojamo miesto gatvėje, garsiajame Anglų bulvare, po fejerverkų, kuriuos stebėjo daugiatūkstantinė Bastilijos paėmimo dieną švenčianti minia, įsirėžė 19-os tonų sunkvežimis. Traiškydamas žmones jis važiavo du kilometrus.

Po galingo sunkvežimio ratais žuvo mažiausiai 84 žmonės,  iš jų apie 10 – vaikų. Dar apie 100 sužeista. 18 žmonių kritinės būklės.

Nustatyta, kad tai buvo teroro aktas.

Kažkas iš minios, užšokęs ant sunkvežimio, bandė jį sustabdyti. Teroristas šaudė į jį ir policininkus. Tą akimirką pats buvo nušautas policininkės.

Teroristo sunkvežimis buvo išnuomotas prieš trejetą dienų miestelyje šiek tiek į Vakarus nuo Nicos.

Sunkvežimio viduje rasta sprogmenų ir šaunamųjų ginklų.

Skelbiama, kad mirtiną išpuolį surengė Prancūzijoje gyvenęs 31-erių tunisietis Mohamedas Lahouaiej Bouhlelis. Jis jau buvo patekęs į policijos akiratį dėl smulkių nusikaltimų.

Teroristinės organizacijos „Islamo valstybė“ atstovas Abu Muhammadas Al-Adnani prieš kelis mėnesius ragino įvykdyti būtent tokį išpuolį su sunkvežimiu, koks buvo surengtas Nicoje.

Po tragedijos Nicoje kitas Prancūzijos miestas Marselis atšaukė penktadienio vakarą  turėjusį vykti fejerverkų pasirodymą. Marselis yra maždaug už 190 km nuo Nicos.

Terorizmo ekspertai skelbia: nors užpuoliko tapatybė dar nėra patvirtinta, jis veikiausiai turi glaudžių ryšių su Nica, kurioje jau ilgą laiką verbuojami džihadistai. Pasak ekspertų, dešimtys žmonių iš Nicos prisidėjo prie teroristų organizacijos „Islamo valstybė“.

Prancūzijoje paskelbtas trijų dienų gedulas.

Audinga SATKŪNAITĖ

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 240