Panevėžietei Rūtai Brazdžionytei tik 22-eji, o pergalių ir taurių jai galėtų pavydėti bet kuris profesionalus atletas. Išvydęs ją gatvėje tikrai nepamanytum, kad ši ilgaplaukė, sodriai rudų akių mergina yra Europos kiokušin karatė čempionė. Veikiau modelis.
![Rūtai tik 22-eji, o pergalių ir taurių jai galėtų pavydėti bet kuris profesionalus atletas.]()
Įspūdingos pergalės
Nors po varžybų merginos kūną dažnai „papuošia“ mėlynės, ji nė karto nesigailėjo pasirinkusi tokį gyvenimo kelią.
Rūta priklauso kiokušin karatė sporto šakos pasauliniam elitui. Ji laimėjo Europos čempionatą, triskart tapo vicečempione, penkerius metus iš eilės iškovojo Europos jaunimo geriausios kovotojos vardą, o pasaulio kiokušin karatė pirmenybėse nusileido tik planetos čempionei.
Šie titulai pasiekti ne per dešimtmetį, o vos per kelerius metus. Įspūdinga ir dar trumpa karjera, tačiau Rūta nėra nei arogantiška, nei pasipūtusi.
Prieš varžybas sportininkės viduje tarsi viskas verda, nors veidas byloja apie olimpinę ramybę. Mergina užsispyrusi ir labai pasitikinti savimi, tačiau – moteriška, trapi ir draugiška. Jos vizitinė kortelė – plati šypsena ir šiltas bendravimas ne tik su artimaisiais.
Ji nepuola girtis internete apie savo pasiekimus, naujas pergales ar publikuoti kovos nuotraukų.
Kuklumas – dar vienas jos bruožų. Atrodo, sportininkė įpratusi tyliai džiaugtis pergalėmis. Jos planuose nėra rožinių svajonių ir utopinių planų.
Kad negautų į kaulus, pasirinko karatė
Rūtos kelias į pergales prasidėjo ankstyvoje vaikystėje. Nuo septynerių metų ji vilkėjo kimono ir mokėsi karatė pagrindų.
Mergina juokauja, kad rinktis šią sporto šaką pastūmėjo broliai: Liudas, vyresnis penkeriais, Audrius – aštuoneriais metais.
„Dabar tas amžiaus skirtumas labai nesijaučia. Tačiau niekam nelinkėčiau turėti dviejų vyresnių brolių. Iki šešiolikos metų buvo siaubas, galbūt vien dėl jų ir nuėjau į karatė, nes nuolat gaudavau į kailį. O dabar esame geriausi draugai“, – juokiasi Rūta.
Anot jos, kai vaikystėje reikėjo rinktis užklasinę veiklą, nebuvo daug variantų.
„Galėjau rinktis klasikinius šokius. Broliai eidavo į dziudo treniruotes, tačiau manęs ši sporto šaka netraukė“, – prisimena R. Brazdžionytė.
Vaikystėje mergaitei labai patiko pianinas, jai buvo smagu liesti klavišus ir skambinti. Tačiau širdis veržėsi prie sporto. Kitaip ir neįsivaizdavo savo laisvalaikio.
„Prisimenu, grįždavau iš mokyklos ir matydavau brolius, besirengiančius į dziudo treniruotę, lankstančius kimono, dedančius aprangą į krepšį, o aš turėdavau likti namie. Jiems pavydėdavau, juk taip pat norėjau po mokyklos kur nors sportuoti“, – kalbėjo karatė čempionė.
„Buvome su tėveliais sutarę, kad galėsiu užsirašyti į kurį nors sporto būrelį. Pamačiau skelbimą, kad renkama kiokušin karatė grupė, nuėjau, patiko. Aišku, buvo visko, bet išlikau ir pasiekiau tai, ką dabar turiu“, – karjeros pradžią prisiminė R. Brazdžionytė.
Sportas reikalauja kantrybės
Sportuojant būdavo įvairių situacijų, kai kildavo mintys nebelankyti treniruočių Tai nėra ta sporto šaka, kai greitai pasiekiamas rezultatas: išmokai pagrindus ir gali dalyvauti varžybose, džiaugtis pergalėmis.
„Karatė reikia perprasti daug technikos elementų, svarbi pagarba varžovui, kaip sakoma, kelias kovų link veda tiesiai per aplink. Tik kai laikai egzaminus 5-ajam diržui gauti, tada gali debiutuoti varžybose. Kad pasiektum atitinkamą lygį – turėtum tam tikros spalvos diržą – turi gana ilgai sportuoti“, – atskleidžia Rūta.
Ta technika vaikams dažnai tampa nebeįdomi – juk norisi varžybų. Tuo laiku ir atsiskleidžia trenerio talentas: ar jis sugeba išlaikyti vaikus.
Rūta iš pradžių sportavo pas Daną Kulbį, tuometėje 8-oje vidurinėje mokykloje.
„Jis buvo labai griežtas treneris, jį mėgau, tačiau kitiems vaikams gal trūko laisvumo per treniruotes. Po kelerių metų į mokyklą teko eiti po pietų, tad perėjau treniruotis pas Remigijų Olšauską, nes jo užsiėmimai būdavo iš ryto“, – kalbėjo R. Brazdžionytė.
Būtent R. Olšauskui galima priskirti didžiausius nuopelnus ugdant perspektyvią ir užsispyrusią sportininkę.
Užkoduota lyderystė
Kai septynerių mergaitė pradėjo lankyti karatė treniruotes, ji grupėje buvo pati mažiausia. Tiesa, ir dabar Rūta nėra aukštaūgė.
„Pirmą kartą varžybose dalyvavau 11-os ar 12-os metų, svorio kategorijoje iki 30 kg, buvau visiškas vaikiukas“, – savo krikštą prisiminė mergina.
Tuo metu tiek varžybų nebūdavo, kiek jų vyksta dabar. Lietuvos čempionatai ir taurės turnyras – pagrindiniai startai, o be jų sportininkai negalėjo kelti savo meistriškumo ir siekti aukštesnio lygio diržo. Nors grupėje Rūta buvo pati mažiausia ir jauniausia, ji visada pasiekdavo tai, kas kitiems sunkiai pavykdavo.
„Prieš varžybas, kai išsirikiuoja dalyviai, aš stovėdavau visada pačiame priekyje, nes turėjau patį aukščiausią diržą. Dabar atrodo labai juokinga: aš mažytė, sverianti vos 25–28 kg, o šalia manęs – vos ne dvigubai aukštesni vaikinai“, – juokiasi R. Brazdžionytė.
Būti lydere jai būdinga nuo mažų dienų, o šią savybę lėmė tvirtas charakteris ir užsispyrimas siekiant užsibrėžto tikslo.
Pirmose varžybose sekėsi neblogai, tačiau tik nuo 16-os galima varžytis Europos pirmenybėse, čia ir atsiskleisdavo jauno sportininko gabumai. Ne paslaptis, kad ne kartą jai kilo minčių keisti sporto šaką.
„Daugelis mano mokslo draugių lankė šokių būrelius ar, muzikos mokyklą. Atrodė, kaip būtų gražu šokti. Tačiau buvau pradėjusi treniruotis karatė, tam atidavusi ne vienerius metus. Be to, tėtis sakydavo, kad neverta blaškytis, geriau domėtis viena sritimi nei visomis po truputį“, – savo sėkmės paslaptį atskleidė Rūta.
Ėmus varžytis aukštesnio lygio turnyruose paaiškėjo, kad karatė tapo neatsiejama jos gyvenimo dalimi.
Kita medalio pusė
Kas slypi už pergalių ir titulų? Ko reikia atsisakyti, siekiant tapti viena geriausių pasaulyje, žino tik pati Rūta. Apie pasirengimą svarbioms varžyboms, treniruočių krūvius ji pasakoja taip, lyg kalbėtų apie savaime suprantamą dalyką.
„Norint kovoti aukščiausiu lygiu, per savaitę nepakanka trijų treniruočių. Kai ruošiuosi svarbioms varžyboms, treniruojuosi dukart per dieną, o savaitgalį ilsiuosi arba dar ir šeštadienį sportuoju“, – sako mergina.
Žinoma, tai atima begalę jėgų ir laiko. Jos bendraamžiai savaitgaliais linksminasi, o Rūta po įtemptų treniruočių namuose ilsina savo kūną.
„Draugai skambina, kviečia lėkti kur nors, o tu krenti į lovą arba renkiesi ramiai filmą pažiūrėti“, – apie realybę ruošiantis varžyboms „Sekundei“ pasakojo R. Brazdžionytė.
„Į šią rutiną įšokau labai anksti, o kiti po truputį didina krūvius. Man pasisekė, kad dar dvyliktoje klasėje tapau Europos vicečempione, tas titulas atvėrė labai daug durų. Pakeliui į finalą nugalėjau dukart Europos čempionę. Visi iškart pradėjo kitaip į mane žiūrėti, vertinti. Po tų lemiamų pirmenybių prasidėjo mano sėkmė“, – apie svarbų karjeroje momentą kalbėjo sportininkė.
Tačiau ji nėra atsiskyrėlė, neturinti draugų rato.
„Jei bičiuliai kviečia į gimtadienį, ateinu. Tačiau netikėtų pasiūlymų turiu atsisakyti. Intensyvių rinktinės treniruočių stovyklų metu negaliu kvailioti, elgtis neatsakingai, jei manęs po savaitės laukia svarbus startas. Negaliu linksmybių tęsti iki paryčių, jei žinau, kad kitą dieną reikės sportuoti“, – sako R. Brazdžionytė.
Jos manymu, sportininkų mąstymas kitoks, jie nėra lengvabūdžiai. Jaunos merginos laisvalaikis priklauso nuo fizinio krūvio, nuo to, ar rengiasi varžyboms.
„Jei ramesnės dienos, reikia aktyvaus laisvalaikio, jeigu savaitė kupina treniruočių, man mielesnis pasyvus poilsis. Vieną savaitgalį norisi lėkti pas draugus į Vilnių, kitą – likti namie ir vakare ramiai su mama pažiūrėti filmą“, – atvirai kalbėjo čempionė.
Į pasaulį žiūri ne pro rožinius akinius
Žinoma, dabar Rūta negalvoja mesti karatė, tačiau jos ambicijos kitokios, nei šturmuoti sporto aukštumas.
„Mano kineziterapijos studijos į pabaigą, galvoju apie darbą, karjerą. Graudžiai atrodo tie, kurie, be sporto, daugiau nieko nėra pasiekę ir nieko neturi: nei mėgstamo darbo, nei šeimos. Jie vien tik sportuoja, o baigiantis karjerai tarsi prabunda ir pamato, kad daugiau nieko neturi. Tačiau bėgant metams po truputį sportui lieki nebereikalingas, nes atsiranda geresnių. Supranti, kad, be sporto, niekas tau daugiau laimės neteikia. Aš nenoriu tokio gyvenimo“, – prisipažino R. Brazdžionytė.
Kineziterapija jai – labai įdomi sritis, nes specialistas turi nuolat kelti kvalifikaciją ir tobulintis kursuose.
Be to, karatė sportas nėra tas, iš kurio galima sukaupti santaupų. Pajamas iš sporto sudaro tik premijos, jas teikia federacija ar valstybė. Palyginti su kitomis sporto šakomis, šios sumos simbolinės. Net tapusi pasaulio čempione ji pretenduotų tik į vienkartinę premiją.
Taigi iš šio sporto pragyventi neįmanoma. Tad natūralu, kad norisi daugiau pasiekti, tobulėti ir kitose srityse.
Jaudulys – svetimas jausmas
Įdomu tai, kad Rūta startinio jaudulio prieš svarbias varžybas jau senokai nejaučia. Net ir šių metų pasaulio čempionate Vilniuje, svarbiausiame sezono turnyre, širdis nevirpėjo.
Šiurpuliukai bėgiojo tik Tokijuje, karatė olimpiadoje, prieš porą metų. Ten iš viso pasaulio suvažiavo geriausios 32 kovotojos, o jų neskirstė pagal svorio kategorijas.
Vilniuje vykusio pasaulio čempionato dalyvės buvo suskirstytos į svorio kategorijas, kiekvienoje buvo po 16 dalyvių, tad iš viso varžėsi 48 sportininkės.
Tad pirmenybės Japonijoje buvo svarbesnės, tačiau lengvasvorėms jas laimėti labai sudėtinga, netgi neįmanoma.
„Jei geri burtai, gali patekti į aštuntuką. Ten jau bet kokiu atveju bus geriausios sportininkės, ir prieš tave kovos ypač stipri, per 70 kg sverianti karatė imtynininkė. Taigi apie 20 kg sunkesnė už mane. Ja nugalėti mano svorio merginai nerealu. Į ketvertuką nė viena lengvo svorio mergina nepatenka.
Norisi kuo geresnio rezultato, tačiau supranti realybę. Man per pirmą kovą teko susigrumti su Rusijos čempione, per antrą – su Japonijos nugalėtoja, kuri vėliau tapo pasaulio čempione“, – prisimena Rūta.
Neįprasta ramybė stebina aplinkinius
Prieš artėjančią kovą arenoje R. Brazdžionytė nervingai netrypčioja šalia tatamio, nestebi varžovių ir be reikalo neeikvoja savo energijos.
„Visiems keista atrodo, kad prieš varžybas aš visada pasiimu miegmaišį ir iki savo kovos pasnaudžiu. Visi eina apšilti, stebėti kitų kovų, būsimų varžovų, o aš miegu. Atvažiavus apsirengiu kimono, pasižiūriu, ant kurio tatamio ir kada teks kovoti, tada einu miegoti. Man svarbu išlikti žvaliai. Jei tu keliesi, pavyzdžiui, septintą, o finalinė kova vakare, tą padaryti be poilsio sunku. Iki pagrindinės dvikovos dar laukia 3–4 kovos, tad visą laiką išbūti ant kojų ir nepavargti sudėtinga.
Per čempionatą turiu pagalbininką, jis man padeda apšilti, stebi mano varžoves, pataria, kaip kautis, kokie priešininkės privalumai ir trūkumai. Likus 20 minučių iki kovos jis mane pakelia, tada einu apšilti ir – į kovą. Turiu puikų miegmaišiuką, jam penkeri ar šešeri metai“, – šypsosi sportininkė.
Šurmulys ir triukšmas arenoje jos netrukdo.
„Mano spaudimas yra žemas, bet kada ir bet kur galėčiau užmigti, dažnai jaučiuosi tokia prislopinta“, – prisipažino Rūta.
Nedrąsūs vaikinai
Rūta – ne tik tituluota sportininkė, bet ir išvaizdi mergina, kuriai, rodos, vaikinų dėmesio ir kandidatų į jos širdį neturėtų trūkti.
„Manau, kad manęs jie bijo. Šiais laikais vyrai sumoteriškėję“, – tiesiai šviesiai išrėžė R. Brazdžionytė.
„Ne paslaptis, Lietuvos karatė imtynininkės yra vienos gražiausių pasaulyje, jos protingos, prisižiūrinčios, nagučiai nulakuoti. Vyrai jomis turėtų grožėtis. Kai kurios kitų šalių atstovės iš nugaros atrodo lyg vaikinai – pečiai platūs, plaukai trumpai kirpti, – pasakojo sportininkė. – Labai sudėtinga su tais vyrais, nes jie bijo stiprių moterų. Aš taip manau.
Kitą vertus, vyras turėtų daug ką iškęsti būdamas kartu su aktyviai sportuojančia mergina. Likus mėnesiui iki varžybų, būnu jautresnė, daugiau įsitempusi, galiu susipykti su kuo nors dėl smulkmenų, pavyzdžiui, net dėl to, kaip šaukštukas padėtas ant lėkštės.“
Anot jos, tik sportuojantis žmogus gali suprasti, ką reiškia pasiruošti svarbioms varžyboms, ką tuo metu išgyvena dėl būsimo starto nerimaujanti moteris.
Ar ji šiuo metu turi vaikiną? „Nežinau, nenoriu prisišnekėti, prikalbėsiu, o vėliau gali viskas greitai pasikeisti“, – mįslingai atsakė tituluota sportininkė.
Didžiausia atrama – šeima
R. Brazdžionytė jau ketvirti metai gyvena Kaune. Tiksliau – tarp Kauno ir Panevėžio. Laikinosios sostinės ji nevadina savo miestu ir savo namais.
„Tai – ne paskutinis miestas, kuriame gyvenu. Gal kažkada sugrįšiu į Panevėžį. Tokiame amžiuje dar nereikėtų kategoriškai sakyti, kad tai mano miestas“, – teigė R. Brazdžionytė.
Prieš pat svarbias kovas ji daugiau laiko praleidžia Kaune.
„Per dvi vietas treniruotis sudėtinga, vieną viziją turi vienas treneris, o kitas galbūt kitokios nuomonės. Tarsi atsidurčiau tarp dviejų ugnių. Kaune stengiuosi penkias dienas aktyviai sportuoti, o savaitgaliui grįžti į Panevėžį pailsėti“, – pasakojo tvirtą ryšį su gimtuoju turinti sportininkė.
„Norisi aplankyti namus, šeimą, čia sugrįžti visada gera ir miela. Nuo pat pirmo kurso grįždavau namo ir man jų reikėdavo. Niekada negalėsiu pasakyti, kad Kaunas mano miestas. Panevėžyje gyvena tėvai, du broliai, mažas sūnėnas“, – vardijo mergina.
„Tėtis galbūt to neparodo, tačiau jis mane labai palaiko ir galbūt labiausiai džiaugiasi pergalėmis. Eina, apžiūri taures, jam labai smagu, – šypsojosi Rūta. – Per varžybas mano kovas stebi ir mane palaiko šeima. Mama niekada neprieštaravo mano pasirinkimui. Manau, tėveliai nepraleido nė vieno mano čempionato. Į užsienyje organizuojamas varžybas, kuriose aš kovoju, jeigu gali, jie irgi atvyksta“, – apie savo palaikymo komandą pasakojo sportininkė.
Nors broliai nėra sportininkai, bet, anot Rūtos, jie karštai už ją serga ir veikiausiai truputį pavydi pergalių.
„Smagu, kad abu broliai gyvena mano mieste. Aš dar tokia neapsisprendėlė, nežinau, kur apsistosiu po mokslų“, – sako R. Brazdžionytė.
Jai, kaip tvirtino Rūta, kalbėti apie savo šeimos kūrimą ankstoka, tokių minčių dar nėra, juk sausį bus tik 23-eji.
Svajoja atsargiai
Tapus Europos čempione, atrodytų, logiškas kitas žingsnis – tapti kiokušin karatė geriausia kovotoja pasaulyje.
„Nežinau. Tiek laiko sportavusi supranti, kad tapti pasaulio čempione yra didžiulė sėkmė“, – teigė R. Brazdžionytė.
Ji kitąmet paliks jaunimo amžiaus grupę ir kovos tik suaugusiųjų svorio kategorijoje. Tad turi dar begalę laiko įrodyti, kad yra stipriausia.
„Pasaulio čempionės titulas skamba labai gražiai. Jei neiškovočiau jo, suprasčiau, kad nebuvo lemta“, – svarsto tituluota kovotoja.
Kokių reikia charakterio savybių norint tapti Europos čempione, viena geriausių pasaulyje kovotojų? Anot R. Brazdžionytės, užsispyrimo, noro ir nenaivaus tikėjimo. Kad atsirastų realus, pagrįstas tikėjimas sėkme, turi labai daug dirbti.
Tačiau Rūta nepaminėjo talento.
„Geriausi talentai tinginiai bus prastesni, nei „juodžiausi“ darbininkai. Esu mačiusi tokių talentų, kurie manydavo, kad jiems nereikia daug dirbti. Galbūt jiems pavykdavo laimėti jaunių ar jaunimo čempionatą, tačiau vėliau daugiau įdedantys pastangų tokius perliukus „užgesina“. Manau, kad nesu ypač talentinga, viską pasiekiau savo darbu. Visą laiką reikia tikėti, kad ateis tavo diena, ir visada dėl jos stengtis. Tokia anksčiau ar vėliau išauš“, – tikina tituluota sportininkė.
***
R. Brazdžionytės titulai
2009–2013m. – Europos jaunimo lengvo svorio čempionė,
2010–2012 m. – triskart Europos lengvo svorio vicečempionė,
2013 m. – Europos čempionė svorio kategorijoje iki 65 kg.
***
Linas JOCIUS
![Sekunde.lt-logo120]()