Kūčių naktis ir Kalėdos – stebuklų metas. Tik jie vyksta žmonių širdyse. Tai vienintelės šventės metuose, kai prie balta staltiese užtiesto stalo susėda visa šeima. Net iš tolimiausių pasaulio kampelių į gimtuosius namus, dvelkiančius vaikystės džiaugsmais ir viltimis, sugrįžta vaikai ir anūkai. Laužiamas kalėdaitis, mielos dovanėlės po eglute, pačių artimiausių žmonių dėmesys ir šiluma gražiausias žiemos šventes paverčia nepakartojamomis ir stebuklingomis. „Sekundė“ žinomų panevėžiečių teiravosi, kaip jie pasitiks Kūčias ir švęs Kalėdas.
Prie namų židinio
Šventų Kalėdų išvakarėse į jaukius skulptoriaus Juozo Lebednyko ir jo žmonos Jolantos, Panevėžio dailės galerijos direktorės, namus sugrįžta vaikai – tėvų didžiausias džiaugsmas, gražiausia švenčių dovana.
Lebednykų atžalos – dukra Miglė ir sūnus Lukas – gyvena Vilniuje, abu panirę į mėgstamos veiklos sūkurį, tad prie gimtųjų namų židinio susėda rečiau nei tėvams norėtųsi.
Miglė Lebednykaitė – menininkė ir dailės teoretikė. Ji Dailės akademijos dėstytoja, įmonės „Baltos kandys“ vadovė, aktyviai dirba ir mokslinėje, ir kūrybinėje srityse. Lukas Lebednykas – ketvirto kurso studentas, jis kremta architektūros mokslus.
„Kai grįžta vaikai, Kalėdų išvakarėse visi kartu puošiame eglutę, gaminame Kūčių vakaro patiekalus. Vienas svarbiausių ir mėgstamiausių mūsų šeimos valgių – ausytės, verdamos pagal vyro iš Dzūkijos atsivežtą receptą. Tešla gaminama panašiai kaip kūčiukams, o įdaras – džiovinti grybai. Nežinodamas recepto, tikrų ausyčių nepagaminsi. Kalėdoms tradiciškai kepame paukštį, šiemet veikiausiai tai bus antis“, – pasakoja ponia Jolanta.
Kalėdų rytą būvimu kartu besidžiaugianti šeima vyksta į bažnyčią, o paskui aplanko čia pat Panevėžyje gyvenančius Jolantos tėvus, Joną ir Ireną Butėnus.
J. Lebednykienė ir jos šeima džiaugiasi, kad net kelios kartos susitinka prie vieno stalo, kad seneliai gali bendrauti su suaugusiais anūkais, įkvepia jiems optimizmo, gyvenimo meilės, džiaugsmo.
„Atrodo, nieko ypatingo mūsų šeimoje per Kalėdas nevyksta, tačiau visiems tos dienos labai svarbios ir reikšmingos“, – sako J. Lebednykienė.
Keliauja į gimtinę
Vienintelės Lietuvoje moterų įkalinimo įstaigos – Panevėžio pataisos namų – direktorius Edvardas Norvaišas svarsto, kad per kurias nors artimiausių metų Kalėdas jis savo namuose Panevėžyje būtinai suruoš vaišes ir sukvies į svečius gausią savo giminę.
Tačiau kol kas jis šios šventės proga tradiciškai keliaus į gimtąją Žemaitiją pas mamą. Iš Panevėžio parvažiavęs sūnus Kūčių vakarą, o veikiausiai ir pirmąją Kalėdų dieną praleis Kelmės rajone, o antrąją ko gero, važiuos į Šiaulius – pasibūti pas ten gyvenančias seseris, nors su jomis jau bus susitikęs ir bendravęs tėvų namuose.
Kelmės rajono kaime kasmet prie šventinio stalo sėda gausus Pataisos namų direktoriaus artimųjų būrys. E. Norvaišas užaugo su trimis seserimis, tad kai jos visos su šeimomis susirenka, yra į ką pasižiūrėti, ką prie stalo sodinti.
„Sūnėnų ir dukterėčių turiu daug“, – šypsosi E. Norvaišas.
Pataisos namų direktorius panevėžiečiams pažįstamas ne tik kaip atsakingą darbą dirbantis pareigūnas. Prieš porą metų jis buvo pakviestas į televizijos projektą „Šok su manimi“. Anksčiau niekada ant scenos nešokęs specialiosios įstaigos vadovas nepabijojo iššūkio ir pasirodė žiūrovams.
Žvejoti ir medžioti mėgstantis E. Norvaišas dar garsėja pomėgiu auginti egzotiškus gyvūnus – roplius ir vorus.
Didžiosios šventės – du kartus per metus
Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Ivanas Dorošas – ukrainietis, tačiau jau beveik 40 metų gyvena Lietuvoje. Pasak jo, ir lietuviai, ir ukrainiečiai yra krikščionys, tiki tą patį Dievą. Gydytojo nuomone, nėra prasmės ieškoti Ukrainos stačiatikų ir Lietuvos katalikų bažnyčių skirtumų.
„Svarbiausia – koks kiekvieno žmogaus santykis su Dievu, ar turi jį savo širdyje, savo prote“, – mano gydytojas.
Jis pats giliai tiki Dievą ir lanko bažnyčią. Gydytojui iki šiol buvo ypač mielos Kauno Vytauto Didžiojo ir Vilniaus Švč. Trejybės bažnyčios. Šiais metais jis ketina apsilankyti Panevėžio Kristaus Karaliaus katedroje.
Kalėdas Panevėžio ligoninės vadovas švenčia su žmona Danguole, dukra Kristina ir sūnaus Roberto šeima. I. Dorošui daug džiaugsmo teikia, kad prie šventinio stalo sėdi ir kol kas vienintelė anūkėlė Paulina.
Dukra Kristina pas tėvus į Jonavos rajono Šveicarijos kaimą atskrenda iš Anglijos. Toje šalyje baigė aukštuosius mokslus, o dabar ten dirba. Sūnus su šeima gyvena Kaune.
I. Dorošas per Kūčias ir Kalėdas vadovauja visoms religinėms apeigoms: kalba maldą, o ją kartoja namiškiai, paskui dalija laužti kalėdaičius.
Gydytojas per Kalėdas nevažiuoja į keliones, nes jam tai artumo, vidinio džiaugsmo, kurį norisi dalytis su artimais žmonėmis, šventė.
I. Dorošas sausio pradžioje švenčia ir stačiatikių Kalėdas. Tada jis prie šventinio stalo sėda su savo bičiuliais kraštiečiais. Ir Velykas ligoninės vadovas švenčia du kartus.
Svarbiausia – grįžti namo
Miesto Tarybos narės Gemos Umbrasienės ir Kultūros paveldo departamento Panevėžio padalinio vadovo Arūno Umbraso namuose nėra buvę Kūčių, kad prie stalo nesusirinktų visa šeima – pas tėvus sugrįžta Vilniuje, ISM universitete, politiką ir ekonomiką studijuojantis sūnus Arūnas, kalėdaitį šeimai dalija kartu gyventi politikės mama.
Kaip pasakoja G. Umbrasienė, jų šeimai svarbiausia – išsaugoti kuo daugiau senųjų tradicijų: iš bažnyčios parnešama kalėdaičių, ant Kūčių stalo padedama lėkštelė giminės išėjusiesiems, visada išrikiuojama dvylika patiekalų ir privalu kiekvieną paragauti, vakarojama prie žvakių, dalijamasi iš praeities išplaukiančiais prisiminimais, ateitį nušviečiančiomis svajonėmis.
Anot G. Umbrasienės, Kūčių vakarienė beveik kasmet tokia pati, bet visada pati skaniausia: namuose kepti kūčiukai su aguonų pienu, įvairiai paruošti grybai, silkė, žuvis, spanguolių kisielius.
Panevėžietė juokauja, kad klausytis, ką Kūčių naktį kalba šeimos augintiniai, trys šunys ir du katinai, niekada nebandė, nes jie jau būna viską išsakę ir iškrėtę per metus.
„Žinoma, šiuolaikinis gyvenimas atnešė ir pokyčių. Jau gruodžio pradžioje ant durų pakabinu savo sukurtus advento vainikus, eglutę dažnai puošiame ankstėliau, nei mums puošdavo tėveliai, dovanos po egle retai sulaukia Kalėdų ryto ir pasninkaujame dažnai tik paskutinėmis advento dienomis, bet gerumo, atlaidumo ir meilės dvasia aplanko visada ir tokia pat. Ir kasmet iš naujo suvokiame, kad tai pats tikriausias dalykas, teikiantis vilties, jog viskas bus gerai, jeigu mylėsime vienas kitą ir per Kalėdas grįšime namo“, – sako G. Umbrasienė.
Kalėdų rytą lanko mirusius tėvelius
Rajono mero Povilo Žagunio šeimoje kasmet ant Kūčių stalo išrikiuojamas skirtingas skaičius lėkštelių. Šiemet jų turėtų būti septynios – valgyti vakarienės suvažiuos abi dukros, žentas ir du anūkėliai – trejų metukų Ūla ir dar tik keturių mėnesių Simonas.
„Tą vakarą svetimų žmonių pas mus niekada nebūna, tik šeimos nariai“, – pilnais namais džiaugiasi P. Žagunis.
Kūčių stalui šeimininkės tradiciškai pagamina dvylika patiekalų, bet merui pats skaniausias –aliejuje su grybais troškinti burokėliai. Juos mero žmona net keturias valandas troškina ne ant viryklės, o ūkiniame pastate sumūrytoje krosnyje. P. Žagunis patikina: tokie burokėliai su balta duona – tikra palaima gomuriui.
Kai išragaujama, ką prikepusios, pričirškinusios ir pritroškinusios moterys, paslapčia apsilanko Kalėdų Senelis. P. Žagunis juokiasi, kad Kalėdų ryto dovanos neišpakuotos negali sulaukti. O Senelio maiše dovanų randa visi: kam įdėtas pirštines, diržą, šeimos mažiausiajai Ūlai, žinoma, žaislą, o merui – kaklaraištį.
O šiais metais šeimynai teks eilėraštukų mokytis. P. Žagunis žino: šį kartą Kalėdų Senelis nebesislapstys.
Mero šeimos tradicija – Kalėdų rytą aplankyti ne tik bažnyčią, bet ir amžino poilsio Ramygalos ir Vadoklių kapinaitėse atgulusius tėvelius. Mintyse palinkėję jiems ramybės ir uždegę ant kapų žvakutes, rajono vadovas su žmona išklauso Mišių Ramygalos Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje ir važiuoja namo švęsti Kalėdų.
Menininkai Kalėdas švęs kitaip
Žinomi stiklo menininkai Remigijus ir Indrė Kriukai šias Kalėdas planuoja švęsti kitaip nei visada. Jie ketina išvažiuoti į savo sodybą ir bent dieną kitą atsiriboti nuo aplinkinių šurmulio.
„Kalėdos vienatvėje su šeima mums būtų pati geriausia dovana“, – prisipažįsta R. Kriukas.
Meninio stiklo studijos „Glassremis“ savininkams tenka daug bendrauti, priimti būrius svečių, nemažai keliauti, o šiais metais jų gyvenimo tempas buvo tiesiog pašėlęs.
Vien per pastaruosius kelis mėnesius sutuoktiniai su įvairiais projektais daug kartų lankėsi įvairiose šalyse, skrido į JAV. Į kai kurias keliones jie vyko su dukrele. I. Kriukas pasakojo, kad jo dukrytė per trumpą savo gyvenimą jau spėjo aplankyti aštuonias užsienio šalis.
Iš Rusijos R. ir I. Kriukai neseniai parsivežė retą įvertinimą. Jiems buvo suteiktas Rusijos menų akademijos garbės akademikų vardas.
Vyras ir žmona Kalėdas sutinka pakilios nuotaikos, kupini meilės ir šilumos, ja pirmiausia norėtų tyliai pasidalyti vienas su kitu.
„Sėdėsime, kalbėsime, tylėsime, žaisime su dukryte. Mums – tai didžiausias komfortas“, – apie paprastą būsimos šventės scenarijų pasakojo menininkas.
Pasigedo virtinių su grybais
Šiuolaikinės penkiakovės pasaulio čempionas Justinas Kinderis iki gruodžio 19 dienos viešėjo už Atlanto. Jungtinėse Amerikos Valstijose tituluotas sportininkas intensyviai rengėsi naujam sezonui. Dažnai keliaujantis J. Kinderis niekada nelaužo tradicijos – gražiausią metų šventę sutikti namuose, šeimos rate.
„Kūčių vakarienei visada grįžtu į Panevėžį. Per Kalėdas susirenka artimieji: brolis, sesuo su šeima, mama, močiutė, visi brangiausi žmonės. Tai mūsų tradicija, kiek pamenu Kalėdas, visada jos tokios nuo pat vaikystės. Valgome Kūčių vakarienę, paskui švenčiame Kalėdas“, – pasakoja Justinas.
J. Kinderis prisiminė vieną linksmą istoriją, ją smagu prisiminti ir jo mamai.
„Per Kūčias labai mėgstu virtinius su grybais. Galima sakyti, kad tai man gardžiausias patiekalas per Kūčių vakarienę. Juos valgau tik kartą per metus, tad būnu pasiilgęs. Kažkuriais metais mama pamiršo virtinukus įtraukti į valgių sąrašą, o aš jų labai pasigedau. Tai nuo to karto ant mūsų Kūčių stalo netrūksta virtinių su grybais. Prisiminę apie kažkada pamirštą patiekalą, smagiai pasijuokiame“, – kalbėjo pasaulio čempionas.
„Mūsų šeima dovanų nesureikšmina. Kalėdų Senelis dažnai apsiriboja nedidelėmis, simboliškomis, bet mielomis dovanėlėmis: saldainiais, suvenyrais, kur kas smagiau pasidžiaugti artimųjų dėmesiu ir draugija. Tik mažesni vaikai sulaukia dosnesnio Kalėdų Senelio. Aš visada laukiu Kalėdų, susitinku su šeima, juk nedažnai matomės“, – teigė J. Kinderis. Jis tik šventiniu laikotarpiu turi daugiau poilsio.
„Prie šventinio stalo iš pradžių bandau stebėti, kiek valgau, tačiau po kiek laiko vis tiek suprantu, kad padauginau maisto. Bet dėl to nekyla problemų – po dienos kitos sportuojantis organizmas išdegina nereikalingas kalorijas“, – sako J. Kinderis.
Stengiasi nudžiuginti originaliomis dovanomis
Vienai geriausių Lietuvos dviratininkių, daugkartinei čempionei Simonai Krupeckaitei ir jos vyrui treneriui Dmitrijui Leopoldui didžiosios metų šventės šiemet ypatingos. Rugsėjo pabaigoje šeimai gimė sūnus, tad natūralu, visas gyvenimas dalinamas iki jo gimimo ir jam išvydus pasaulį.
„Be abejo, būtent dėl mažylio sūnaus šiemet šventės skirsis nuo ankstesnių, galima sakyti, jos neeilinės“, – teigė S. Krupeckaitė.
Anot jos, šeima Kalėdas sutinka tradiciškai – prie šventinio stalo, kaip ir daugelis žmonių, kuriems brangi ši šventė.
„Kol kas neplanavome, kaip sutiksime šią šventę, šiemet veikiausiai patys sulauksime svečių, nes mūsų šeimoje yra mažiausias narys. Ant savo kalėdinio stalo padedame tradicinių patiekalų, neturime kokių nors ypatingų valgių“, – tvirtino tituluota dviratininkė.
Ji nemėgsta banalių kalėdinių dovanėlių, tad artimiesiems jas itin kruopščiai parenka.
„Kalėdinėmis staigmenomis pradžiuginu pačius artimiausius žmones, kartais kelis brangius bičiulius. Stengiuosi, kad tai būtų nuoširdi dovana, todėl jai paruošti prireikia nemažai laiko.
Svarbu gerai pažinti žmogų, kurį nori pasveikinti, tada nėra sudėtinga išrinkti ar pagaminti dovaną. Tai taip pat priklauso nuo laiko. Dabar jo daug neturiu, pradėjau sportuoti, be to, daug dėmesio skiriu mažyliui.
Kas nemėgsta sulaukti kalėdinių staigmenų? Aš nesu išimtis. Tačiau mūsų šeimos rate nepriimta dovanoti ypač brangių, didelių dovanų. Dažniausiai tai būna simbolinės dovanos“, – pasakojo sportininkė.
„Kalėdos – tai šeimos susibūrimo šventė, laukiu jų, mėgstu papuošti namus, kad juose vyrautų džiaugsminga atmosfera. Turime dirbtinę elgę: tausojame gamtą, todėl ir neperkame gyvos.
Mėgstu anksčiau – likus savaitei iki švenčių – papuošti namus. Patinka, kai juntama šventinė nuotaika ir kvepia Kalėdomis“, – šypsosi S. Krupeckaitė.